Paskelbta Pakomentuoti

Kas yra protingas namas ?

Protingas namas nėra didelė naujiena, tačiau iki šiol  protingo namo technologijos atrodė sudėtingos, daug žinių norint įsirengti reikalaujančios ir brangios sistemos. Dažnai renkantis išmanaus namo sistemą reikėdavo prisirišti prie kokio vieno didelio gamintojo ir įvairūs prietaisai valdymui turėjo būti komplektuojami tik to gamintojo. Dėl to išmanaus namo sistemos gamintojas galėdavo pasiūlyti ribotą įrenginių skaičių, pavyzdžiui valdyti tik šildymo sistemą.

Tačiau tobulėjant programinei įrangai, išmanaus namo sistemos supaprastėjo. Išmanūs prietaisai pradėjo naudoti bevielius tinklus bendravimui, kas dar labiau palengvino tokių sistemų įsirengimą, nes pridėti namuose išmanų įrenginį nebereikia nieko griauti norint pravesti laidus prietaisų valdymui.

Per atstumą valdomi įrenginiai dabar jau plačiau paplitę, mažai ką nustebina pavyzdžiui šildymo valdymo ar signalizacijos įjungimo/išjungimo galimybė per atstumą. Daugelis naujų prietaisų tą turi. Tačiau įsirenginėjant pavienius ir tarpusavį nebendraujančius įrenginius siena ant kurios įrengiami valdymo pultai gali atrodyti maždaug taip:

Pasidaro nebeaišku kuris pultelis ką valdo. Dar blogiau, jei skirtingų sistemų valdymas įrengtas skirtingose vietose. Netgi jeigu kiekvieną prietaisą galima valdyti programėlės telefone pagalba, pasidaro ne ką lengviau atsidarinėti ir valdyti nustatymus skirtingose programose.

Išties protingas namas turi palengvinti gyvenimą, pats priimti reikiamus sprendimus ir būti lengvai, patogiai ir iš vienos vietos  valdomas. Nesvarbu, ar tai būtų vienas įrenginys pakabintas ant sienos, ar programėlė telefone, kompiuteryje ar net išmaniame laikrodyje:

Protingo namo prietaisai turi mokėti susikalbėti vienoda kalba, tik tada bus galima lengvai automatizuoti kad pavyzdžiui. Išėjus iš namų:  durys užsirakintų, įsijungtu signalizacija, nusileistų langų apsauginės žaliuzės, šildymo, vėdinimo ar kondicionavimo sistema persijungtu į energijos taupymo režimą, išsijungtų apšvietimas, muzika. O kol nieko nėra namie siurblys – robotas išsiurbtų kambarius. Grįžus, namai pasitiktų  Jus reikiamos temperatūros ar oro drėgmes, su paruošta kava, įsijungusiu apšvietimu ir Jūsų mėgstama muzika. Ir visą tai pasidarytų nepajudinus nei vieno piršto! Taip, tai jau įmanoma.

Šiuolaikiniai prietaisai dažniausiai moka kokia nors vieną iš šių kalbų:

Zigbee – belaidis tinklas, kai prietaisai gali veikti ne tik kaip tinklo vartotojas, bet ir kaip siųstuvas, taip praplėsdamas  tinklo ribas ir stiprindamas signalą. Tokiems prietaisams nereikia jokio papildomo patikimo ir stipraus ryšio bevielio tinklo. Zigbee tinklas gali būti naudojamas durų spynose, lemputėse, jungikliuose,  elektros rozetėse, termostatuose ir panašiuose prietaisuose. Zigbee protokolą nauja tokie gamintojau kaip Philips Hue, WeMo.

Z-wave – labai panašus protokolas į Zigbee. Grubiai tariant Z-Wave  nuo Zigbee skiriasi tik tinklo greičiu. Z-wave yra apie 6 kartus lėtesnis nei Zigbee. Tačiau jo pliusas, dėl lėtesnio tinklo Z-wave nauoja mažiau energijos, kas labai aktualu prietaisams veikiantiems baterijų pagalba. Z-wave naudoja SmartThings gamintojas.

KNX – gan senas, atviras (open source) protokolas, galintis veikti specializuotu radijo ryšiu, laidais, intenreto ryšiu, infraraudonuoju signalu ar panaudojant elektros linijas. Šis protokolas vis rečiau naudojamas šiuolaikiniuose įrenginiuose.

Apple HomeKit – vienas naujasnių iš protingo namo protokolų. HomeKit pliusai, kad jis paremtas programine įranga, o bendravimui tarp prietaisų naudoja Bluetooth, WiFi arba LAN. Minusas, bet tuo pačiu ir pliusas yra tai, kad prietaisas galėtų naudoti HomeKit protokolą, turi praeiti griežtą Apple saugumo patikros kontrolę. Taip Apple padeda apsaugoti namų tinklą nuo įvairių saugos pažeidimų.

Apple HomeKit palaikantis prietaisas taip pat gali naudoti ir kokį kitą protokolą. Pavyzdžiui Philips Hue lemputės viena su kita bendrauja Zigbee protokolu, bet tuo pačiu palaiko ir HomeKit.

Aš namuose pasirinkau naudoti Apple HomeKit, nes šis protokolas pasirodė lanksčiausias, sparčiai daugėja HomeKit palaikančių prietaisų. O griežta Apple kontrolė prietaisams prideda saugumo. Taip pat dideliu pliusas HomeKit – valdymas balsu Siri pagalba.

Parašykite komentarą