Paskelbta Pakomentuoti

Maršrutizatorius protingam namui

Interneto maršrutizatorius atlieka labai svarbią funkciją namie. Užtikriną patikimą ir saugų interneto ryšį. Žinoma, jeigu interneto tiekėjas teikia patikimą paslaugą. Daugelis interneto tiekėjų Lietuvoje teikia optinio ryšio į namus paslaugą, todėl tokios paslaugos patikimumas yra didelis.

Dažniausiai namie yra naudojamas interneto tiekėjo pateikiamas maršrutizatorius, kurio daugeliu atveju užtenka. Tačiau jeigu norima kažko daugiau – greičiausiai trūks funkcionalumo.

Renkantis maršrutizatorių iškėliau tokius reikalavimus:

  • Privalo patikimai ir stabiliai veikti.
  • Saugoti namų tinklą nuo įsibrovėlių.
  • Veikti kaip VPN serveris – nuotoliniam prisijungimui prie namų tinklo.
  • Turi palaikyti virtualius tinklus vLAN (reikalinga dėl Telia Gala televizijos).
  • Nesudėtingai konfigūruojamas.
  • Turi turėti galimybę išjungti arba riboti internetą pasirinktam prietaisui.

Esu išbandęs ne vieno skirtingo gamintojo maršrutizatorius, su įvairiomis programinėmis įrangos: Apple, Linksys, TP-Link, Asus. Su standartine gamintojo programine įranga bandyti naudoti maršrutizatoriai atlieka daugiau ar mažiau standartines funkcijas: interneto dalijimą ir tinklo apsaugą. Norint sukonfigūruoti vLAN (reikalinga Telia Gala televizijai) arba VPN serverį nuotoliniam prisijungimui prie namų tinklo reikia į maršrutizatorių diegti trečiųjų šalių programinę įrangą. Populiariausia tokia programinė įranga DD-WRT arba Tomato. Iš patirties galiu pasakyti, kad su tokiomis trečiųjų šalių programinėmis įrangomis kyla nemažai nesklandumų, tokių kaip: suderinamumas su turimu maršrutizatoriaus modeliu, interneto greitaveika ar stabilus veikimas.

Šiuo metu interneto maršrutizatorių pasirinkau gamintojo Mikrotik. Iš mano keliamų reikalavimų prietaisui jis tikrai neatitinka “nesudėtingai konfigūruojamas” punkto. Mano manymu Mikrotik konfigūravimas tikrai neskirtas eiliniam namų vartotojui ir yra visai ne intuityvus. Tačiau pasistengus ir truputį pasimokius, galima susikonfigūruoti tikrai galingą ir patikimą maršrutizatorių. Tik šiuo metu nesugalvoju kaip reikės realizuoti interneto išjungimą arba ribojimą konkrečiam prietaisui galimybę. Idealu būtų rasti sprendimą ir interneto turinio filtravimui. Tėvai tikrai supras, kam turint vaikų reikalingas toks funkcionalumas.

Taigi interneto maršrutizatorius išsirinktas, konkretus modelis nėra labai svarbu. Namams pilnai užteks pirmo arba antro modelio iš gamintojo siūlomų: https://mikrotik.com/products

Sekančiuose straipsniuose aprašysiu, kaip Mikrotik’e sukonfigūruoti pagrindines interneto maršrutizatoriaus funkcijas, interneto prievadų nukreipimą (port forward), Telia Gala televiziją, VPN serverį.

Parašykite komentarą