
Šildymo sistema yra tikriausiai pati svarbiausia iš sistemų namuose. Norint optimalaus komforto reikia palaikyti optimalią oro temperatūrą visuose kambariuose. Taigi, renovuojant namus, perdariau visą šildymo sistemą. Įrengėm grindini šildymą rūsyje ir pirmame aukšte. Antrame aukšte liko radiatoriai. Pakeitėm visus šildymo sistemos elementus: katilą, vandens šildytuvą, visus vamzdžius ir kitas šildymo sistemos dalis. Kadangi protingame name šildymo sistema privalo būti išmaniai valdoma telefonu, laikrodžiu ir balsu reikėjo nemažai pasuktį galvą kokį katilą ir termostatą pasirinkti.
Tai pirma dalis iš keturių dalių straipsnio apie šildymo sistemą mano namuose.
Pirmiausia reikėjo išsirinkti dujinį katilą. Pagrinde rinkausi iš trijų gamintojų modelių: Viessmann, Buderus ir Junkers.
Viessmann katilų kaina lyginant su kitais dižiausia, dėl gamintojo vardo ir pats katilas turi daug išmanaus valdymo galimybių. Junkes iš šių trijų gamintojų pigiausias, bet ir išmanaus valdymo nėra. Buderus turi išmanaus valdymo galimybių ir kaina yra ženkliai mažesnė nei Viessmann, turinčio išmanau valdymo galimybęs.
Visi šildymo parametrai man pasirodė labai panašūs, skiriasi tik reklaminė dalis apie degiklius, efektyvumo rodiklius ir panašiai. Taigi išsirinkau kondensacinį dujinį katilą Buderus Logomax Plus GB1721i-24.
Šis katilas turi valdymo per EMS bus galimybę, todėl man rekomendavo iškart įsigyti atitinkamą EMS bus valdymą tutini Bosh CT100 kambario termostatą katilui valdyti.
Šis, moderniai atrodantis termostatas išties yra išmanus. Jis ne tik gali įjungti katilą, kad sušildyti kambarį iki norimos temperatūros, bet gali tai padaryti ir pagal grafiką: galima nustatyti kurią valandą kokios temperatūros norima ir termostatas pagal išorės temperatūrą ir išmoktus namų šiluminės izoliacijos parametrus įjungs katilą atitinkamu metu. Didelis šio termostato pliusas, kad jis pagal nustatytą grafiką valdyti vandens šildytuvą. Telefonu netgi galima įjungi vandens sistemos terminę dezinfekciją. Naudojant vietos nustatymą (pagal GPS telefone), išvykus iš namų šildymas automatiškai išsijungs, o grįžtant įsijungs. Bosh CT100 termostatą kelias savaites pabandžiau, bet gražinau. Didžiausias jo trūkumas – termostatas namų temperatūrą valdo tik pagal vieną kambarį kuriame jis įrengtas. O aš noriu visų kambarių temperatūrą reguliuoti atskirai. Be to jis neturi HomeKit palaikymo.
Ieškant man tinkamos šildymo valdymo sistemos, peržiūrėjau pagrindinių didžiųjų gamintojų sistemas. Daug žadanti pasirodė Danfoss Link™ sistema.
Ji atitiko beveik visus mano keliamus reikalavimus: gali valdyti temperatūrą atskirose zonose, belaidžius radiatorių termoreguliatorius, grindinio šildymo valdymą, programėlę telefonui. Tačiau neturi Apple HomeKit, ar kitis namų automatizavimo platformos palaikymo, kas reiškia dedikuotą ekraną valdymui ant sienos. O šis ekranas atrodo lyg iš praeito šimtmečio. Kadangi aš tokiam ekranui, vien šildymo sistemos valdymui vietos nesu numatęs – ši sistema netinka. O ir kaina jos virš 1000 eurų.
Beveik viskas tinka ir Heneywell Evohome sistemai.
Didelis pliusas šiai sistemai sistemai dėl to, kad ji gali valdyti vandens šildytuvą. Tačiau HomeKit palaikymo nėra. Netinka.
Toliau ieškant šildymo valdymo sistemos radau, kad grindinį šldymą ir radiatorius valdyti moka ir HomeKit palaiko Tado ir Netatmo termostatai.
Tado, gražiai atrodantis termostatas ir radiatorių termostatinės galvos
Tado man patiko tuo, kad termostatas matuoja ne tik kambario temperatūrą, bet ir kambario oro drėgnumą. Nepatiko, kad radiatorių tersmostatinės galvos temperatūrą rodo tik jas palietus. Taip pat pasirodė, kad Sistema susideda iš daugiau komponentų nei Netatmo. Tai automatiškai didina sistemos kainą. Tik kažkaip praleidau, kad Tado moka valdyti ir vandens šildytuvą.
Prieš remontą, senam dujų katilui valdyti buvau nusipirkęs Netatmo termostatą. O visai neseniai Netatmo pristatė ir išmanias radiatorių termostatines galvas. Radiatorių termostatinės galvos turi visada rodantį, elektroninio rašalo (e-ink) tipo ekraną – betkada kambaryje galima matyti oro temperatūra.
Šios pasirinktos sistemos minusas – termostatas negali valdyti vandens šildytuvo. Šiam kartui šią funkciją palieku katilui, o vėliau manau kokį nors sprendimą tam rasiu.
Katilas ir termostatas išsirinktas, reikia viską termostatą prijungti prie katilo. Kaip tą galima padaryti pačiam – sekančioje dalyje.